Значна частина сучасних електроприладів працює автономно від акумуляторних батарей. У побуті дуже зручно використовувати світильники, блендери, генератори та інші прилади, які не працюють від мережі та не пов'язані з проводами. Однак будь-який заряд акумуляторів нескінченний, тому споживач стикається з питанням, яке зарядне пристрій вибрати.

Які існують зарядні пристрої?

Сучасний ринок пропонує їх в широкому розмаїтті модифікацій з різними технічними характеристиками. Проте їх всі можна класифікувати у декілька категорій в залежності від призначення:

  1. Автоматичні, призначені для батарейок типу АА і ААА. Найбільш доступні за ціною і з простою функціональністю. Вони заряджають батарейки, після чого автоматично відключаються, що дуже зручно. Це раціональний вибір заряджувача для цього типу акумуляторів для користувачів, які не хочуть переплачувати за додаткові опції.
  2. Інтелектуальні для батарейок типу АА і ААА. Такий зарядний пристрій дозволяє не лише заряджати, але і тестувати, контролювати, керувати процесом. До їх функціоналу може входити вибір режиму роботи з декількох варіантів, налаштування параметрів (струм, опір), відновлення заряду для повністю розряджених акумуляторів, вимірювання їх ємності тощо.
  3. Універсальні. Для споживачів, які не знають, який зарядний пристрій вибрати для акумуляторів, підійдуть моделі, адаптовані під літій-іонні (Li-ion), нікель-кадмієві (Ni-Cd), нікель-металгідридні (Ni-Mh) різновиди. Вони можуть бути як автоматичними, так і інтелектуальними. Аналогічно до попередніх видів, автоматичні призначені тільки для заряджання, а інтелектуальні - для вимірювання параметрів і тестування.
  4. Спеціалізовані для акумуляторних батарейок Крона. Адаптовані під їх прямокутну форму та розташування контактів з одного боку. Підходять для Li-ion, Ni-Cd, Ni-Mh, мають функцію автоматичного вимкнення.
  5. Спеціалізовані для Li-ion. Обираючи, який купити зарядник для акумуляторів різного розміру, варто звернути увагу на цей варіант. Тут є рухомі контакти, що дозволяє змінювати довжину слота і пристосовуватися до будь-яких форм-факторів.
  6. Багатоканальні. Оптимально підходять споживачам, яким постійно потрібно заряджати значну кількість АКБ. Вони розраховані на 8-16 батарейок пальчикового та мініпальчикового типу, які можуть заряджатися одночасно. При цьому кожна заряджається в індивідуальному режимі, тому можна заповнювати будь-яку кількість гнізд (1, 4, 7 і т.д.).

Принцип роботи зарядних пристроїв для АКБ

Щоб розуміти, як підібрати зарядний пристрій для акумулятора, необхідно розібратися, як він працює. Щоб реалізувати свою основну функцію, він підключається до звичайної мережі змінного струму за допомогою вилки. У конструкції передбачено від 1 до 16 слотів, в які вставляються батарейки.

Для безпечної зарядки акумулятора необхідний постійний струм, тому в конструкцію ЗУ включений перетворювач напруги і випрямитель. Також передбачений стабілізатор напруги, який захищає від стрибків і перепадів в електромережі.

Функції та характеристики сучасних зарядних пристроїв

Грамотний вибір зарядного пристрою для АКБ повинен ґрунтуватися на оцінці функціоналу і технічних характеристик. Важливо звернути увагу на наступні характеристики:

  • Кількість слотів. Зазвичай можна зустріти моделі з 2 або 4 слотами, в яких батарейки заряджаються попарно. У більш розвинених модифікаціях можлива реалізація індивідуального режиму для одного АКБ.
  • Автоматичне вимкнення при досягненні 100% заряду. Це дуже важливо для забезпечення збереження та тривалого терміну служби акумуляторів, оскільки перезаряд може вивести їх з ладу.
  • Швидкість зарядки. При оцінці цього параметра користувач рішає, яке зарядне вибрати - звичайне або швидке. Перше заряджає від 0 до 100% приблизно за 10 годин, друге - за 1 годину. З іншого боку, моделі для швидкої зарядки працюють з високою напругою, що не дуже добре впливає на акумулятор. Проте є проміжні варіанти, які відновлюють заряд за 3-6 годин і не завдають шкоди.
  • Додаткові функції, серед яких захист від короткого замикання, встановлення несправних батарей, зворотної полярності, а також обладнання світлодіодними індикаторами, що сигналізують про рівень заряду.
  • Можливість налаштування параметрів. Користувачам, які не знають, яке зарядне для АКБ вибрати, фахівці рекомендують регульовані моделі. У них можна встановлювати необхідну напругу та силу струму.

Як вибрати зарядку за параметрами?

Найголовніше, що потрібно враховувати при виборі - це сумісність конфігурації ЗУ і типу батарей. Можна придбати універсальну модель, але спеціалізовані, адаптовані під літій-іонні або нікель-кадмієві АКБ, краще враховують їх особливості.

Не менш важливо знати вхідну напругу і силу струму батарей, так як підібрати зарядку для акумулятора потрібно так, щоб її параметри не були меншими. В іншому випадку це призведе до виходу з ладу ЗУ. Довжина слотів також повинна відповідати.

Крім того, варто звернути увагу на сумісність з джерелами живлення. Багато моделей мають виходи для підключення до 220 В і 12 В. Їх можна використовувати не лише вдома, але і в автомобілі, що зручно під час подорожей.

Висновки

Знаючи, як вибрати зарядне пристрій для акумулятора правильно з урахуванням всіх характеристик і параметрів, можна забезпечити тривалий і надійний його експлуатацію. Сучасні моделі комфортні у використанні і пропонують розширений функціонал. Звісно, вони коштують трохи більше, ніж ЗУ зі стандартним функціоналом, але забезпечують швидке і безпечне відновлення заряду, дозволяють повністю використовувати ресурс АКБ з кількістю циклів, заявлених виробником.