Один із необхідних інструментів, які повинні бути у кожного розумного господаря, - це мультиметр для дому. Це прилад для вимірювання параметрів електромережі та діагностики його роботи, який допомагає підтримувати проводку в нормальному стані та, отже, мінімізувати ризики виникнення замикань і загорянь. Для професійних інженерів-електриків цей пристрій - невід'ємна частина основного набору інструментів, без якої не обійтися при виконанні робочих завдань.

Що можна вимірювати мультиметром

Незалежно від типу та моделі, мультиметри - це компактні пристрої, призначені для вимірювання електричних характеристик мереж або окремих приладів. Вони використовуються для:

  • визначення сили змінного струму в електромережах усередині будинків чи поза ними;
  • вимірювання сили постійного струму для діагностики батарей, акумуляторів, плат і електросхем різних пристроїв;
  • розрахунок рівня опору. Ця функція необхідна для діагностики стану ізоляції;
  • визначення цілісності проводки чи наявності обривів, пошкоджень у ній.

Типи мультиметрів

Від того, який обрати мультиметр, в багатому відношенні залежить безпека експлуатації електроприладів та вчасність виявлення збоїв та поломок. Тому до вибору слід підходити максимально відповідально. На сьогоднішній день на українському ринку представлено 2 типи вимірювальних пристроїв:

  1. Аналогові.

Представляють собою найбільш прості за функціональністю та можливостями пристрої механічного типу. До їх конструкції, крім щупів, які вставляються в розетку для проведення вимірювань, входять резистор, шунт і перетворювач. Вони вмонтовані в компактний корпус, на якому є табло зі шкалою та стрілкою. Перетворювач під дією струму, що надходить від мережі, змінює магнітне поле, яке провокує коливання та зсув стрілки.

Користувач може обрати мультиметр для дому цього типу, оскільки він максимально доступний за ціною. Однак він має кілька недоліків, обумовлених застарілою аналоговою технологією:

  • точність вимірювання за допомогою шкали не занадто висока; 
  • корпус досить крихкий через наявність віконечка зі стрілкою та шкалою;
  • функціонал обмежений.

Серед переваг використання стрілочних приладів - незалежність від електроенергії. 

 2. Цифрові.

Це сучасні, зручні в експлуатації пристрої, ціна яких дещо вища. Для вимірювання параметрів тут є електронний перетворювач, який трансформує сигнал з аналогового в цифровий для подальшої обробки. Визначаючись, який мультиметр обрати, варто віддати перевагу цифровому варіанту з ряду причин:

  • багатофункціональність. Якщо аналогове обладнання представлено вольт-, ампер-, омметрами, то для вимірювання всіх цих параметрів знадобиться один електронний прилад;
  • прочність і надійність. У базовій комплектації він має ударостійкий корпус, стійкий до механічних пошкоджень. Деякі моделі додатково оснащені захисним чохлом;
  • точність вимірювань. На верхній панелі є дисплей, на якому відображаються результати вимірювань конкретними числами. Це набагато зручніше, ніж робота зі шкалою;
  • високий рівень автоматизації. Вибір мультиметра цього типу обґрунтований навіть для новачків, оскільки діапазон вимірювань виставляється автоматично. Досить просто зчитувати результати з дисплея.

Для роботи електронного перетворювача потрібний електричний заряд, тому в його конструкцію входять заряджені АКБ. Наприклад, мультиметр DUKA оснащений акумулятором ємністю 200 мАч, що забезпечує тривалий час автономної роботи. Для заряджання в комплекті передбачений кабель.

Безпека в експлуатації приладу

Як і при роботі з будь-яким електрообладнанням під час експлуатації цього приладу необхідно дотримуватися обережності та техніки безпеки. Перед тим як обрати мультиметр, слід переконатися в тому, що його клас відповідає призначенню та параметрам електромережі. За цим критерієм відрізняють 4 класи:

  1. CAT I. Найменш потужні пристрої, призначені для вимірювання параметрів низьковольтних мереж.
  2. CAT II. Підходять для взаємодії з локальною проводкою всередині будинку, квартири.
  3. CAT III. Призначені для електричної розводки всередині будівель, масштабних споруд.
  4. CAT IV. Використовуються в зовнішніх електромережах.

Зазвичай для побутових потреб достатньо моделей класу II або III.

Розбираючись, який обрати мультиметр для дому, варто звернути увагу на конструкцію щупів, які є безпосереднім провідником струму і знаходяться під напругою. Важливо, щоб їх ізоляційна оболонка завжди залишалася непошкодженою. Якщо її цілісність порушена, щуп потрібно замінити. Крім того, в конструкцію цих елементів входять колпачки, які повинні бути завжди надіті, якщо пристрій не використовується.

Основні параметри вибору

Оптимально підходящу модель слід підбирати залежно від ряду критеріїв:

  • Тип. Рекомендується віддавати перевагу цифровому обладнанню як більш точному, надійному та неперебоюваному;
  • Параметри, які можна вимірювати. Визначаючи, мультиметр який обрати раціонально, слід виходити з його майбутнього призначення. Для перевірки роботоздатності електромережі він повинен вимірювати змінний струм, для визначення вправності АКБ - постійний. Крім того, прилад може вимірювати температуру, потужність, ємність, частоту, індуктивність акумуляторів та інших електроприладів;
  • Бренд. Варто вибирати продукцію відомих виробників із позитивними відгуками;
  • Набір додаткових функцій.

Додаткові можливості мультиметрів

При виборі мультиметра слід приділяти особливу увагу його функціоналу, оскільки він може значно розширити можливості та підвищити зручність експлуатації. Сучасні моделі можуть мати такі опції:

  1. NCV. Індикація високої напруги без підключення щупів. Прилад віддалено та безконтактно виявляє джерело, наприклад, перерваний кабель.
  2. REL. Функція застосовується для високоточних вимірювань, коли відхилення в опорі чи іншому параметрі мінімальне. У цьому випадку за нуль береться певний рівень (поріг).
  3. HOLD. Максимально зручна опція, тому перш ніж вибрати мультиметр для дому, варто переконатися в її наявності. Вона дозволяє зафіксувати отриманий результат на дисплеї на необхідний відрізок часу.
  4. Звукова індикація. Одна з найбільш часто використовуваних функцій, яка дозволяє визначити наявність чи відсутність переривання в проводці. Якщо кабель цілий, то звуковий сигнал буде йти з певною періодичністю, при наявності пошкодження він зникає.

Мультиметри також можуть мати функцію виявлення замикань і загорань. Для професійних інженерів-електриків цей пристрій є невід’ємною частиною базового набору інструментів, без якої не обійтися при виконанні робочих завдань.

Що можна вимірювати мультиметром

Незалежно від типу та моделі, мультиметри – це компактні пристрої, призначені для вимірювання електричних характеристик мереж або окремих приладів. Їх використовують для:

  • визначення сили змінного струму в середині будинків або на зовнішніх електромережах;
  • вимірювання сили постійного струму для діагностики акумуляторів, батарей, плат та електросхем різних пристроїв;
  • розрахунку рівня опору. Ця функція необхідна для діагностики стану ізоляції;
  • визначення цілісності проводки чи наявності переривань, пошкоджень в ній.

Безпека в експлуатації приладу

Як і при роботі з будь-яким електрообладнанням під час експлуатації цього приладу необхідно дотримуватися обережності і техніки безпеки. Перед тим як вибрати мультиметр, слід переконатися в тому, що його клас відповідає призначенню та параметрам електромережі. За цим критерієм розрізняють 4 класи:

  1. CAT I. Найменш потужні пристрої, призначені для вимірювання параметрів низьковольтних мереж.
  2. CAT II. Підходять для взаємодії з локальною проводкою всередині будинку, квартири.
  3. CAT III. Призначені для електричної розводки всередині будівель, масштабних споруд.
  4. CAT IV. Використовуються в зовнішніх електромережах.

Зазвичай для побутових потреб достатньо моделей класу II або III.

Розглядаючи, який вибрати мультиметр для дому, варто звернути увагу на конструкцію щупів, які є непосреднім провідником струму і перебувають під напругою. Важливо, щоб їх ізоляційна оболонка завжди залишалася цілою. Якщо її цілісність порушена, щуп потрібно замінити. Крім того, до конструкції цих елементів входять ковпачки, які повинні бути завжди надягнені, якщо пристрій не використовується.

Основні критерії вибору

Оптимальну модель варто вибирати залежно від кількох критеріїв:

  • Тип. Рекомендується віддавати перевагу цифровому обладнанню як більш точному, надійному та беззавадному;
  • Параметри, які можна вимірювати. Визначаючи, який мультиметр вибрати раціонально, слід виходити з його майбутнього призначення. Для перевірки функціонування електричної мережі він повинен вимірювати змінний струм, для визначення справності акумуляторів - постійний. Крім того, пристрій може вимірювати температуру, потужність, ємність, частоту, індуктивність акумуляторів та інших електроприладів;
  • Бренд. Варто вибирати продукцію відомих виробників з позитивними відгуками;
  • Набір додаткових функцій.

Висновки

Досвідчені майстри, які знають, як правильно вибрати мультиметр, рекомендують цифрові сучасні пристрої з різноманітним функціоналом та високою точністю вимірювань. Наявність дисплею обумовлює зручність зчитування інформації. Підбираючи модель, важливо розуміти, для яких цілей вона буде використовуватися. Деякі спеціальні опції, які використовуються професійними майстрами, можуть бути не вигідними для домашнього застосування.