Уже не перший рік лідерами споживчого попиту є смарт-товари – пристрої, які керуються дистанційно, і їх параметри роботи програмуються та контролюються користувачем. Кількість та різноманіття такого смарт-обладнання визначають можливості розумного будинку, який може регулювати всі технологічні процеси, що відбуваються всередині житла.
Що таке розумний будинок?
Це комплекс, який складається з центру управління, датчиків та техніки, які об'єднані в єдину згуртовану систему. Її роботою керує власник, використовуючи додаток на гаджеті, дистанційний пульт або просто голосові команди.
Розібравшись, що таке система розумний будинок і що входить до неї, можна вказати такі компоненти:
- освітлення. Включає управління окремими світильниками з регулюванням яскравості, інтенсивності. Наприклад, можна натисканням кнопки на смартфоні вимкнути нічник Астронавт в дитячій або запрограмувати вимкнення в певний час;
- інженерні комунікації. Передбачає регулювання роботи котла опалення, теплої підлоги, систем вентиляції та кондиціювання;
- безпека. Оскільки розумний будинок забезпечує безпеку, він керує роботою системи відеоспостереження, сигналізації, захищаючи житло від злому, витоків газу, протікань води і т.д.;
- побутова техніка. До пральної машини, телевізора чи мультиварки підключається розумний подовжувач, через який надходять команди про включення/вимкнення, налаштування параметрів.
Розумний будинок: навіщо він потрібен?
Користувачі, які вже облаштували в своєму житлі розумний будинок, на питання, навіщо потрібний цей комплекс, відповідають, що з ним життя стало набагато простіше, спокійніше та приємніше в побутовому плані. Більше не треба турбуватися про те, чи вимкнена праска та чи не перегрівся опалювальний котел. Система дозволяє автоматизувати та систематизувати побутові завдання, про які можна просто забути, якщо голова зайнята вирішенням більш важливих проблем. При цьому значно підвищується рівень комфорту проживання.
Ще одна важлива функція комплексу – можливість раціоналізувати та оптимізувати використання енергоресурсів. Наприклад, якщо тепла підлога вмикається безпосередньо перед приходом господарів з роботи і вимикається на ніч, її енергоспоживання знижується в рази.
Як працює розумний будинок?
Розібравшись, що таке розумний будинок, можна вивчити його пристрій. Він включає:
- Центральний контролер. Об'єднує всю систему, контролює і підлаштовує під задані користувачем параметри.
- Датчики. Постійно передають на контролер сигнали про зміну ситуації.
- Актуатори. Пристрої, які виконують команди. Наприклад, для регулювання роботи мікрохвильовки можна купити розумну розетку, для управління освітленням – електричний реле.
- Побутова техніка, освітлювальні прилади, інженерні комунікації, які підключаються до центру управління.
Знаючи, як працює розумний будинок, ним можна легко керувати. Для цього передбачено кілька способів:
- додаток для гаджетів;
- ПО для комп'ютерів, ноутбуків;
- настінна панель контролера;
- дистанційний пульт;
- колонки з голосовими помічниками.
Найчастіше використовується кілька способів управління в комплексі.
Як облаштувати розумний будинок самостійно?
Щоб організувати складну, розгалужену систему, недостатньо просто придбати товари для розумного будинку та підключити їх додатку на смартфоні, оскільки облаштувати розумний будинок грамотно проблематично без відповідного досвіду та навичок. Організація комплексу передбачає планування складних інженерних схем, установку пристроїв та датчиків, їх об'єднання в єдину систему. Непідготовленому користувачеві варто поручити це завдання фахівцю, щоб не витратити даремно свій час, зусилля та фінанси.
Розумний будинок — плюси та мінуси
Загальне поширення цієї технології свідчить, що переваг у неї більше, ніж недоліків. Серед них:
- Дистанційне керування технікою та обладнанням. Основними функціями розумного будинку є включення, відключення, налаштування режимів і параметрів фактично з будь-якої точки світу.
- Економія на оплаті рахунків за комунальні послуги. За умови грамотного налаштування техніка споживатиме менше ресурсів.
- Попередження про виникнення форс-мажорних ситуацій. Сигнал про наявність протікання води або розбите вікно буде переданий на смартфон власника протягом частки секунди.
- Проста експлуатація. Якщо правильно організовано розумний будинок, як це працює і як цим керувати розбереться навіть дитина.
Серед недоліків системи можна відзначити високу вартість обладнання, складність його встановлення та налагодження. Якщо підключено бездротову систему, потрібна постійна наявність високошвидкісного інтернету, інакше вона не зможе виконувати свої функції.