В умовах короткочасних відключень електроенергії найбільш практичним та доступним рішенням залишаються акумуляторні пристрої, здатні накопичувати та роздавати енергію. Для тривалих «блекаутів» знадобляться генератори, які можуть створювати та віддавати енергію у великих кількостях.

Генератори характеризуються дуже грубою подачею енергії, яка може завдати шкоди та навіть вивести з ладу сучасні прилади. Щоб убезпечити побутову та комп'ютерну техніку від стрибків напруги та поломок, необхідно використовувати інверторний перетворювач разом із паливним джерелом живлення. Він дозволить підключити до нестабільного струму генератора пристрої, які потребують безпечного струму.

Навіщо потрібний інвертор?

Струм, що видається генератором, нестабільний, його стрибки легко виведуть з ладу сучасну побутову техніку. Інвертори покликані перетворювати постійний струм генератора на змінний, щоб убезпечити підключені пристрої від різких перепадів. Через те, що інвертор видає на виході правильну синусоїду, він абсолютно нешкідливий для всіх типів електроніки, тому в нього без побоювань можна підключати найчутливіші електроприлади.

Найбільш уразливими до перепадів напруги сьогодні вважаються холодильники та телевізори, комп'ютерна техніка та периферія, медичне обладнання. Купуючи такий інвертор, власник зможе подовжити термін експлуатації техніки та зробити її функціонування безпечним за будь-яких обставин.

Поширені типи інверторів

За принципом активації перетворювачі поділяють на дві категорії: ручні та автономні. Крім цього параметру вони відрізняються сумісністю за тим чи іншим джерелом живлення. Можна придбати інвертор для генератора, сонячної батареї або акумулятора, щоб отримати максимум зручності від автономності.

Ручні конфігурації вводяться в роботу безпосередньо користувачем: достатньо з'єднати клеми джерела живлення та інвертора, увімкнути відповідну кнопку на корпусі приладу – і він буде готовий до експлуатації. Такі портативні рішення зручно брати з собою в дорогу або на пікнік і легко підключати перетворювач до автомобільного акумулятора.

Автономні інвертори використовують стаціонарно. Цей тип вимагає підключення до мережі та акумулятора, а також навантаження. За правильного підключення пристрою подача енергії на електроприлад повністю автоматизується. До того ж такі моделі дозволяють автоматично заряджати акумулятор і без втручання людини. Це виключає ситуації, у яких виявляється, що батарея розряджена саме тоді, коли виникла потреба у резервному живленні.

Переваги використання інверторів

Ці пристрої дають максимум безпеки будь-яких побутових електроприладів. В умовах відключення централізованої подачі енергії інвертор можна використовувати з аварійними джерелами живлення, наприклад, генератором або автомобільним акумулятором. Пристрій здатний протягом 10-12 мілісекунд переключитися з одного джерела енергії на інший, таким чином будь-які зміни в мережі не позначаться на роботі техніки.

Потужність, що видається інвертором, може змінюватись в залежності від обраної конфігурації від 300 до 3000 Ватт. При цьому пікове короткострокове навантаження для більшості моделей може перевищувати заявлене у 2 рази. Водночас перед купівлею інвертора варто оцінити необхідну потужність і підібрати релевантний прилад.

Деякі конфігурації інверторів додатково оснащуються роз'ємом USB для простого підключення портативних пристроїв. Такий спосіб дуже зручний в умовах відключення електроенергії та дефіциту розеток для підключення гаджетів.

Особливості вибору інвертора

Асортимент пристроїв цього класу досить великий, кожен з них націлений на ті чи інші сценарії використання та певні категорії споживачів енергії.

Основними критеріями вибору інвертора вважаються:

  • потужність. Її оцінюють, виходячи з кількості та параметрів приладів, що підключаються. Фахівці рекомендують мати певний запас потужності – 15-30% від мінімально необхідної, щоб за потреби заживити більше електроніки;
  • форма вихідного сигналу. Деякі пристрої запускаються і функціонують, тільки якщо отримують струм по правильній синусоїді, іншим цілком підходить менш точна крива;
  • спосіб підключення до джерела енергії. Найбільш поширені традиційні клеми та «крокодили». Перший варіант доречний для стаціонарного використання, а більш практичні крокодили зручніше використовувати, наприклад, від автомобільного акумулятора. Існують і конфігурації, які підключаються через прикурювач у салоні машини, проте найчастіше вони не призначені для тягового навантаження;
  • сумісність з акумуляторами. Більшість моделей сумісна з батареями на 12 В, проте продуктивніші рішення можуть працювати з АКБ, напруга яких становить 48 В.

За активного використання інвертора йому знадобиться охолодження. Якщо пристрій буде працювати на межі можливостей, краще віддати перевагу моделям із покращеною системою охолодження. Для малопотужних модифікацій жорстких вимог до вентиляції часто не висувається.

При купівлі інвертора варто орієнтуватися і на виробника товару – найкращу репутацію мають такі торгові марки:

  • Mexxsun;
  • Lexron;
  • TommaTech;
  • Jynis.

Кожен з брендів має широкий модельний ряд, що відрізняється за характеристиками та властивостями, тому знайти оптимальний варіант для конкретного покупця не важко.

Для тих, хто бажає безпечно використовувати електромережу, представлені товари з великого цінового асортименту. Кожен покупець зможе підібрати модель під власні потреби – в асортименті провідних виробників є як модифікації початкового рівня для невибагливої електроніки, так і преміальні функціональні конфігурації максимальної зручності.

Висновки про доцільність купівлі інвертора

Щоб використовувати централізовані електромережі та альтернативні джерела енергії без шкоди для домашнього обладнання, важливо підключати електроприлад саме через інвертор. Купити перетворювач напруги буде доцільно та вигідно для всіх: незалежно від того, чи проживає користувач у квартирі або у власному будинку, побутові прилади потрібно захистити від нестабільності напруги. Таке придбання допоможе заощадити чималі кошти на заміні телевізорів, холодильників, комп'ютерів та іншої техніки.

За регулярних пошкоджень центрального електропостачання, навіть коли енергія подається, стрибки напруги дуже відчутні, тому наявність інвертора є обов'язковою для тих, хто хоче насолоджуватися безперебійною та стабільною роботою електроніки вдома. А при використанні паливних генераторів або високоємних акумуляторних батарей підключення побутових приладів без перетворювача практично неможливе.